Administration & Staff

Janee Allen

Janee Allen

English II
Brandi Austin

Brandi Austin

IBCA
Sharon Ball

Sharon Ball

School Nurse, Cheer Sponsor
Bertha Beard

Bertha Beard

Clerk
Dawn Bogan

Dawn Bogan

Child Nutrition
Patrick Bordelon

Patrick Bordelon

Director of Jazz Studies & Media Production
Karen Bush

Karen Bush

Speech, Drama & Acting
Donald Clark

Donald Clark

Boys Track and Field
Jennifer Clark

Jennifer Clark

Community Based
Claire Clinkingbeard

Claire Clinkingbeard

Gifted & Talented Theater
Nathan Corley

Nathan Corley

Associate Principal
Brittany Coston

Brittany Coston

Geometry & Math Essentials
Lauren Cotten

Lauren Cotten

American History
Scott Credeur

Scott Credeur

English I & Bowling Coach
Mona Crump

Mona Crump

Advanced Math-DE, Advanced Math & Statistics-AP
Dara Deleon

Dara Deleon

Department Head: English II-H, English II & Mythology
Lori Devall

Lori Devall

Guidance Secretary
Lisa Diaz

Lisa Diaz

English IV
John Didier

John Didier

Environmental Science
Carl Dijohn

Carl Dijohn

Physical Education & Football Coach
Belinda Dixon

Belinda Dixon

11th grade & seniors last name G-O, TOPS University Counselor
June Donze

June Donze

Algebra II & Advanced Math
Angela Dungan

Angela Dungan

10th grade & seniors last name A-F, TOPS University Counselor
David Dykes

David Dykes

Teacher
Melissa Dykes

Melissa Dykes

Child Nutrition
Maureen Edwards

Maureen Edwards

SPED
Sid Edwards

Sid Edwards

Athletic Director
Michelle Efferson

Michelle Efferson

Art & Head Softball Coach
Seth Eisworth

Seth Eisworth

Gifted Social Studies & Gifted European History
Victoria Eskola

Victoria Eskola

U.S. History-AP & World History
Frank Fresina

Frank Fresina

Physical Education Teacher
Tallie Fresina

Tallie Fresina

Paraprofessional
Brandie Gilchrist

Brandie Gilchrist

Advanced Math & Kittens Sponsor
Patricia Godfrey

Patricia Godfrey

Child Nutrition
Victoria Greene

Victoria Greene

French I, II, III, IV
Kobie Griffin

Kobie Griffin

Algebra 1
Charles Habig

Charles Habig

Welding
Brian Hargroder

Brian Hargroder

Algebra II
Kenric Hilton

Kenric Hilton

Dean of Students - Freshman
Scott Hood

Scott Hood

Help Desk Coordinator
Sarah Hunt

Sarah Hunt

Physical Education & Health
Bryan Hutson

Bryan Hutson

EMT, First Responder & Sports Medicine
Jeffery Jones

Jeffery Jones

Advanced Wood Technology, Carpentry, Drafting, & Lacrosse
Joseph Jones

Joseph Jones

World Geography
Brenda Kelly

Brenda Kelly

Child Nutrition
Shawn Kennedy

Shawn Kennedy

Power Mechanics & General Technology Education
Amy Knecht

Amy Knecht

Physical Education Teacher
Brandon Lagroue

Brandon Lagroue

Principal
Michelle Laskowski

Michelle Laskowski

Mathematics
Teresa Lavastida

Teresa Lavastida

Spanish I, II
Lindsey LeBlanc

Lindsey LeBlanc

9-12 CTE
Sharon Leblanc

Sharon Leblanc

Business
Michele Lebouef

Michele Lebouef

Physical Education Teacher & Head Volleyball Coach
Laci Lemoine

Laci Lemoine

English II & Media Literacy
Alison McCauley

Alison McCauley

Chemistry, Chemistry-DE & Chemistry-H
Karen McKey

Karen McKey

Child Nutrition
Patricia Merrick

Patricia Merrick

College & Career Liaison
Katie Merrifield

Katie Merrifield

Speech Therapist
Melissa Mitchell

Melissa Mitchell

Algebra II & Algebra lll
Randy Mitchell

Randy Mitchell

American History & Bible
Mark Moreau

Mark Moreau

Algebra l
Zach Morris

Zach Morris

Environmental Science
Jamie Munson

Jamie Munson

9th grade & seniors last name P-Z, TOPS University Counselor
Amanda Navarre

Amanda Navarre

Paraprofessional
Lora Nelson

Lora Nelson

Algebra l & ll
John O'Brien

John O'Brien

Department Head: Psychology & World History
Scott Osborne

Scott Osborne

Department Head: Algebra II, Algebra II-H & Swim Coach
Beth Pastorick

Beth Pastorick

Art & Drawing
Nicole Porter

Nicole Porter

Paraprofessional
Jennifer Poydras

Jennifer Poydras

Spanish I, II
Mae Richardson

Mae Richardson

Child Nutrition
Ami Riente

Ami Riente

Librarian, Yearbook, & Publications
Mary Ann Russell

Mary Ann Russell

Choir & Piano
Kahne Seidel

Kahne Seidel

American History & American Government-AP
Steve Shamburger

Steve Shamburger

Talented Art I
Kaleb Shows

Kaleb Shows

Data/Testing Coordinator
John Simoneaux

John Simoneaux

Resource Officer
Gina Smiley

Gina Smiley

Child Nutrition
Leslie Smith

Leslie Smith

Librarian
Gina Snyder

Gina Snyder

Attendance
Eric Soileau

Eric Soileau

Child Nutrition
Donna Soniat

Donna Soniat

Art & Painting
Gigi Starns

Gigi Starns

Executive Secretary
Nora Stone

Nora Stone

Child Nutrition
Jeffery Swarner

Jeffery Swarner

U. S. History & Western Civilization-DE
Kimberly Tannehill

Kimberly Tannehill

Introduction to Health Occupations & Medical Terminology
Ilse Trauth

Ilse Trauth

English III
William  LTC (R) Underwood

William LTC (R) Underwood

ROTC - Senior Army Instructor
Bob Wales

Bob Wales

Assistant Principal
Angela Wall

Angela Wall

Accounting, Entrpeneurship, IBCA, & STAR
Adam Walters

Adam Walters

Multimedia Productions
Jeffrey Weaver

Jeffrey Weaver

Geometry & Calculus l & ll - AP
Christina Wilbert

Christina Wilbert

Civics

Gwendolyn Williams

Child Nutrition
Dawn Wilmott

Dawn Wilmott

English III & English IV
Violet Wilson

Violet Wilson

Department Head: Spanish II, III, IV

Caitlin Winter

English l
Ken Worsham

Ken Worsham

Financial Math
Lynn Younger

Lynn Younger

Assistant Principal